• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Захист Вітчизни
  • Уроки
  • Суть орієнтування на місцевості. Визначення сторін горизонту за компасом та іншими ознаками. Доповідь про своє місцезнаходження

Тема: Суть орієнтування на місцевості. Визначення сторін горизонту за компасом та іншими ознаками. Доповідь про своє місцезнаходження.

Мета: Дати основні поняття про суть орієнтування на місцевості, та визначення сторін горизонту за компасом та іншими ознаками.

Навчальні питання

1. Суть орієнтування на місцевості

2. Доповідь про своє місцезнаходження

Матеріальне забезпечення:Компас Адріанова, годинник, мультимедійна система

Хід уроку

І. Вступна частина

1.1. Шикування учнів в одну шеренгу, огляд зовнішнього стану учнів, віддача рапорту черговим вчителю предмета «Захист Вітчизни», привітання, виконання команд: «Ставай!», «Рівняйсь!», «Струнко!», «Вільно!».

1.2. Стройове тренування. Виконання команд: «В одну шеренгу — Ставай!», «Відділення, в дві шеренги — Ставай!». «Вихід зі строю». Виконання поворотів ліворуч, праворуч, кругом на місці.

1.3. Оголошення теми, основної мети та порядку проведення уроку.

ІІ. Основна частина

Розповідь вчителя.

1.Суть орієнтування на місцевості

Орієнтування на місцевості - це визначення свого місцезнаходження відносно сторін горизонту та місцевих предметів та точне дотримання вказаного або вибраного напрямку руху. У бойовій обстановці орієнтування на місцевості включає також визначення свого місцезнаходження відносно своїх військ та військ противника. Вміння швидко та точно орієнтуватися на місцевості надає можливість успішно виконувати бойову задачу на невідомій місцевості, у лісі та в умовах обмеженої бачимості.

Мал. 1 Компас Адріанова:

1 - кришка зі стойками

для візування:

2 - кругова шкала;

3 - магнітна стрілка;

4 - гальма

Орієнтуватися на місцевості можна за допомогою топографічної карги та без неї. При орієнтуванні на місцевості без карти необхідно визначити сторони

горизонту.

У залежності від характеру місцевості, часу доби та видимості сторони горизонту визначаються за компасом (мал.1), за положенням сонця, за сонцем та годинником, за Полярною зіркою, за ознаками місцевих предметів та іншими способами.

Для визначення сторін горизонту за компасом, принцип дії якого заснований на властивості намагніченої стрілки розташованої вздовж магнітного меридіану північ-південь, необхідно спочатку сумістити мушку з нульовою поділкою лімба. Для цього необхідно установити компас у горизонтальнеположення та розблокувати стрілку. Повертаючи компас, необхідно сумістити північний кінець магнітної стрілки з нульовою поділкою лімба. У зорієнтованому положенні компаса напрямок стрілки на нульову поділку лімба і буде напрямком на північ. Потім візуванням через проріз та мушку визначають місцевий предмет (орієнтир) і використовують його для визначення напрямку на північ. Визначивши напрямок на північ, легко визначити і інші сторони горизонту: у протилежному напрямку буде - південь, праворуч - схід, ліворуч - захід.

Для визначення сторін горизонту за положенням сонця досить знати, що воно приблизно знаходиться: 0 7.00 (влітку - 0 8.00) - на сході, 0 13.00 (14.00) - на південь, о 19.00 (20.00) - на заході.

При визначенні сторін горизонту за сонцем та годинником (мал.2) необхідно годинник покласти у горизонтальне положення, щоб годинникова стрілка була направлена у напрямку сонця. Потім, утримуючи годинник у цьому положенні, поділити пополам кут між годинниковою стрілкою та цифрою 1 на циферблаті. Тоді пряма, що ділить кут пополам покаже напрямок на південь.

Мал.2 Визначення сторін горизонту за Сонцем та годинником:

а - до 13 години;

б - після 13 години..

Для наших широт можна вважати, що Сонце знаходиться:

Положення Сонця

Лютий, березень, квітень, серпень, вересень, жовтень

Травень,

червень

липень

Листопад,

грудень,

січень

На сході

На півдні

На заході

0 7-й годині

О 13-й годині

О 19-й годині

О 8-й годині

О 13-й годині

О 18-й годині

Не видно

О 13-й годині

Не видно

2.Доповідь про своє місцезнаходження



Мал. 3 Визначення сторін горизонту

за місцевих предметів.

Базується на розташуванні місцевих

предметів по відношенню до сонця.

Так, дерева, велике каміння та скелі з

північної сторони покриваються мохом, мурашки у лісі знаходяться з

південної сторони дерев, північна

сторона мурашника більш крута

за південну, ягоди та фрукти раніше стають червоними з південного боку. На схилах сніг розтає раніше з південного боку.

Олтарі православних церков завжди зверненні на схід.

Хрести на церквах зорієнтовані на північ-південь, причому піднятий кінець поперечної перекладин вказує на північ.


пн


При доповіді про своє місцезнаходження (точку стояння) відносно місцевих предметів (орієнтирів) після визначення сторін горизонту необхідно назвати місцевий предмет, безпосередньо біля якого знаходиться той, хто доповідає, та відстань до місцевих предметів, що вказують напрямок сторін горизонту. Наприклад, „Знаходжусь на північному узліссі гаю „Табірний": на північ 600 м - заводська труба, на захід 200 м -зруйнований будинок, на південь 300 м - ріка, на схід 500 м -дорога".

пв

пв

ІІІ. Заключна частина

1. Дайте визначення орієнтуванню на місцевості

2. Якими способами можна визначити сторони горизонту?

3. Доповісти про своє місцезнаходження відносно місцевих предметів

ІV. Домашнє завдання

Самостійно відпрацювати та закріпити викладений матеріал.

Вчитель предмету «Захист Вітчизни» М.М.Прокопчук

Кiлькiсть переглядiв: 6903

Коментарi

  • Аліна

    2017-10-01 15:58:40

    А це все правильно?...